Anasayfa / Haber / İstanbul’un Bitmeyen Trafik Kabusu

İstanbul’un Bitmeyen Trafik Kabusu

trafik-cilesi-istanbul

İstanbul da Trafik Çilesi Neden Artarak Devam Ediyor?

Eylül 2016 itibarı ile İstanbul halen süren trafik çilesine başladı. İstanbul da trafik neden günden güne bir kabusa dönüyor? 3.köprü yapıldı, yollarımızda tamam, raylı sistem metrolarımız, metrobüslerimiz var buna rağmen trafik keşmekeşi halen artarak devam etmesi açıklanamıyor. Bu da bize büyük şehirlerde trafik sorununun yol yapmak, köprüleri sıra sıra dizmek ile çözülemeyeceğini gösteriyor.

Hatırlarsanız 2.köprü yapıldığı zaman trafik geçici olarak bir rahatlama göstermiş ancak ardından Kavacık diye bir ilçe hızla gelişip ortaya çıkmıştı. Yeni yapılan yolların, köprülerin bir kaç sene sonra etrafında hızlı bir yapılaşma ve yeni ilçelerin doğduğunu görüyoruz. Plansız yapılan doğru dürüst otoparkı bile olmayan alışveriş merkezleri trafiği daha da içinden çıkılmaz bir hal almasına sebep oluyor.

Kentsel dönüşüm yapılan bölgelerde 200 kişilik nüfusu olan bir mahallenin, aynı büyüklükteki alan da 40-50 katlı binaların kondurulması ve dönüşümünden sonra 5.000 kişilik bir nüfusa dönüştüğünü kimse farketmiyor. Bırakın trafik sorununu nefes alacak alan kalmıyor.

Otoyollarda olsun, caddelerde olsun kış aylarına girer girmez yol kenarlarında bir şeridi kapatarak yol çalışması, çiçek ekme çalışmaları, refüj onarımları bitmek bilmiyor. Sürekli trafikte gezen birisi olarak sanki özellikle trafiğin en yoğun olduğu saatlerde bu gibi çalışmalar bilerek yapılıyor gibi bir izlenim edindim. Siz hiç bir devlet büyüğünün İstanbulu ziyaret ettiği gün trafik sıkışıklığı olduğunu gördünüzmü? Göremezsiniz demekki trafik yoğunluğunun sebebi sadece sadece araç sayısının çokluğu değil.

İnşaat şirketleri keyfi vatandaşın kullandığı yolları ya tamamen kapatıyor ya da kısmen. Libadiye köprüsünün bir inşaat şirketi tarafından kapatılması Anadolu yakasın da vatandaşların E-5 otoyoluna çıkışını engellediğini İstanbul da araç kullanan sürücülerimiz biliyordur.

Koz yatağı Atatürk caddesi üzerin de bir şeridin bir inşaat şirketinin hafriyat kamyonları ile sürekli kapatıldığını görüyoruz. Yetkililerin hiç bir şekilde müdahale etmemesi buna göz yumması vatandaşa zulümden başka bir şey değildir.

Kendini bilmez araç sürücülerinin emniyet şeridini bile çift şerit yaptığına bir çok kez şahit oldum. Bu saatten sonra İstanbul trafiği için 10 tane köprü de yapılsa, baştan başa metroda döşense trafik sorununa bu kafa yapısı ile asla çözüm bulunamayacağından adım gibi eminim. Özellikle son yeşil sahaların kaldığı geniş askeri alanlarında yapılaşmaya açılması İstanbul’un tamamen yaşanmaz koskoca bir beton çöplüğü haline geleceğini en aptal insan bile görebilir. Göz göre göre bu güzel şehri el birliği ile yok ediyoruz.

Küçük Çamlıca da oturuyorum. Küçük Çamlıca Osmanlı zamanı yazlık olarak kullanılan yakın zaman kadar yeşili, ormanı bol, koruları ile meşhur bir mahalle idi. Yeşili ormanı gören geldi kesti ağaçları yaptı bir bina. Ne yeşil kaldı, ne bir ağaç. Yeşile gelen insanoğlunun geldiği yerde yeşili katletmesi bana hiç mantıklı gelmiyor. Ya size?

Hakkında keyifsepetigeyik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir